Stolisnik (Achillea Millefolium) je moja najdraža biljka. Zašto je to tako, objašnjenje nemam osim toga da ga posebno osjećam. Odigrao je vrlo važnu ulogu u mom životu tijekom fakulteta za što sam mu vječno zahvalna. No, to je tema za drugi puta.
Sada ti želim pokazati kako vrlo jednostavno napraviti uljni serum, a potom i balzam od stolisnika. Nisu samo lavanda i smilje super za kožu, stolisnik im slobodno može parirati, uvjerila sam se na svojoj koži!
Stolisnik u njezi kože – moje iskustvo
Kada sam tek krenula s izradom svoje prirodne kozmetike, naravno da je stolisnik bio prva biljka koju sam isprobala. Pomislila sam, “Ako su ga hajduci koristili za brže zarastanje rana, mora biti odličan za kožu!”. Napravila sam upravo ovaj uljni serum o kojem ti pišem i koristila redovito nakon nanošenja kreme.
Da, nakon kreme, jer uljni serum tada “zaključa” vlagu iz kreme te tako produlji njezino djelovanje na koži. Ovo sam naučila na jednoj od radionica izrade prirodne kozmetike kod Mirele Ilenić, prave stručnjakinje.
Ono što ja nisam primijetila, a moja prijateljica jest, da mi je lice nekako bilo posebno. Ne sjećam se točno riječi koje mi je tada rekla, ali kada me vidjela nakon nekog vremena, samo je rekla kako mi je lice nekako drugačije, svježe i predivno. “To je moć stolisnika, pomislila sam!”. Moja koža lica je preko zime jako suha, a ljeti normalna tako da ljeti gotovo ni ne koristim kreme niti serume, samo špricam tonike. Međutim, zima je posve druga priča gdje moja koža vodi drugačiji život. Zato se trudim pružiti joj najbolje, a stolisnik je za mene definitivno broj jedan!
Ako i ti imaš nekako čudnu kožu, probaj stolisnik, možda se iznenadiš! Samo mu daj dovoljno vremena, barem mjesec dana.
Izrada uljnog seruma
prvi korak: ubrati stolisnik i osušiti ga
Stolisnik berem škarama jer se ručnim branjem često cijela biljka izvuče iz zemlje što nije dobro za daljnje razmnožavanje. Berem cvjetove sa stabljikom i listovima, dakle gornju trećinu biljke. Uglavnom se lako uoči, ali ponekad se može zamijeniti s divljom mrkvom. Berem ga dalje od prometnica.
Biljku sušim na pamučnoj tkanini koju stavim u drvenu košaru na toplom mjestu gdje nema sunca. Obično je to kod bake na ormaru jer se kod nje loži na drva pa mi se tako sve biljke predivno i brzo osuše.
Suhi stolisnik treba biti slične boje kao i svježi, ako je biljka tamna, onda nije za upotrebu jer nije dobro osušena i nema dovoljno ljekovitih tvari.
drugi korak: izrada macerata
Sada kada imaš suhi stolisnik, potopiš ga u ulje. To se zove macerat.
Da pojasnim. Izabereš ulje koje odgovara tvom tipu kože, ja sam ovaj puta koristila ulje koštica marelice. Bitno je da je ulje hladno prešano. Suhi stolisnik staviš u teglicu i preliješ uljem. Sva biljka treba biti potopljena u ulje. Tako ostaviti na toplom mjestu tri do četiri tjedna i povremeno promućkati te otvoriti poklopac da eventualni višak vlage izađe van kako se macerat ne bi pokvario. Ako je biljka dovoljno suha, neće biti vlage.
Nakon tri-četiri tjedna svoj macerat procijediš i sad već imaš uljni serum od stolisnika. Preliješ ga u bočicu i odmah ga možeš koristiti.
Izrada balzama
Ako ti je, kao i meni, ostalo malo više procijeđenog macerata, izvaži količinu i dodaj 10% od te težine pčelinjeg voska.
Zagrij u vodenoj kupelji pčelinji vosak i ostatak stolisnik macerata te prelij u lončiće.
Upravo je nastao tvoj predivni balzam za usne i sve nepravilnosti na koži.
Stolisnik je zaista jedna vrlo iskoristiva biljka. Ovo je samo mali primjer kako se može puno toga napraviti na jednostavan način.
Dodatna stolisnik opcija
Evo još jedan super primjer kako pojačati svoj uljni serum. Ukapaš u njega nekoliko kapi eteričnog ulja stolisnika i imaš ovo divno plavo čudo. Na recimo 50ml seruma dovoljno je 5-8 kapi eteričnog ulja stolisnika. A tek miris! Totalno me obuzeo. Eterično ulje stolisnika jedno je od skupljih ulja, ali je izvrsno za regeneraciju kože, akne, atopijski dermatitis te njegu suhe i dehidrirane kože. Plavu boju duguje kamazulenu, spoju koji se nalazi u stolisniku, a ima protuupalna svojstva.
Kako koristiti svoj uljni serum i balzam?
Za lice: Uljni serum je najbolje koristiti navečer nakon nanošenja kreme. Malu količinu nakapati na prste i tapkanjem nanijeti na lice. Balzam je najbolje koristiti na usnama, pogotovo ispucanim. Ukoliko želiš da ti se usne sjaje, prilikom izrade balzama dodaj uz pčelinji vosak i malo ricinusova ulja. Ono će dati sjaj tvojim usnama, i još bitnije, dodatnu njegu.
Za tijelo: Uljni serum nakon tuširanja možeš namazati na još mokru kožu, omotati se ogrtačem ili ručnikom dok se sve ne upije. Balzam na tijelu možeš koristiti na ogrebotinama i izrazito suhim dijelovima poput laktova i peta.
Moja suha koža mu je jako zahvalna jer se ne peruta, mekana je i nije crvena.
Uljni serum stolisnika čak i moj muž koristi posebice nakon brijanja, a za kremu imam potvrdu da tjera i komarce. Što reći, stolisnik je čudo.
Probaj ga i oduševi se. I obavezno javi dojmove 🙂