Do prije dvije godine moje maske s glinom su sve bile dodaj vodu i stavi na lice. Dok jednog dana nisam otišla na Mirelinu radionicu gdje nam je pokazala kako se može napraviti kremasta maska za lice glinom. Meni je to bilo totalno otkriće! Glina i još kremasto, pa gdje ćeš bolje. Otada su moje maske za lice isključivo kremaste pa sam odlučila podijeliti jedan svoj recept.
Ova maska je tako nježna i blaga, smiri crvenilo ako ga ima i tako predivno njeguje. Nakon korištenja mi je lice mekano i glatko.
Sastojci kremaste maske za lice (za 100g)
- Lannete N 6g – emulgator koji ima odličnu perivost pa je super za korištenje u pilinzima i maskama. Inače se ovi emlugatori koriste i kao tenzidi u gelovima za tuširanje.
- Ulje marelice, hladno prešano 9g – volim ga jako, čak više od bademovog ulja. Ovo je univerzalno ulje koje daje finu teksturu i mazivost.
- Ulje makadamije, hladno prešano 6g – biram ga prvenstveno jer se super upija, a ujedno hrani suhu kožu i čini je mekom i glatkom. E pa takva želim da mi bude i ova maska.
- Bijela glina 15g – obožavam bijelu glinu jer je odlična za svaki tip kože, a pogotovo najosjetljiviju. Divne je teksture i maska doslovno ispadne poput kreme, ni ne kuži se da je glina unutra.
- Blush Oleoactif ekstrakt biljke indiga u ulju repice 1,5g – smiruje crvenilo, ujednačava ten, pogodan za osjetljivu kožu jer ublažava upalne procese na koži. Iznenađujuće je roze boje, za razliku od plavog indiga s kojim bojadišem tkanine.
- Hidrolat matičnjaka 62,5g – izabrala sam ga umjesto vode jer masku držim neko vrijeme na licu, a vrlo je blag i nježan. Djeluje protuupalno i jak je antioksidans pa mi se to učinilo kao super ideja.
- Geogard 221 0,6g – konzervans, obavezan i najbitniji dodatak da maska traje i da bude sigurna za upotrebu.
Sve sastojke možeš kupiti na www.mireillearomatherapy.com
Postupak izrade
Lanette N je emulgator koji se treba zagrijavanjem otopiti što znači da ćemo trebati dvije čašice: jednu za uljnu fazu, a drugu za vodenu. Osim čašica trebati će nam i vodena kupelj, klasični mikser za kolače, špatula ili žlica i ambalaža.
Sav pribor za rad prije korištenja dezinficirati alkoholom.
U prvu čašu izvagati uljnu fazu: emulgator Lanette N, zatim ulje marelice i ulje makadamije.
U drugu čašu izvagati vodenu fazu: prvo bijelu glinu i potom hidrolat matičnjaka
Obje čaše u isti trenutak staviti u vodenu kupelj. Jako je bitno u isti trenutak staviti čaše tako da temperatura sirovina u svakoj bude približno jednaka. Na taj način će se napraviti lijepa krema i emulgiranje će biti uspješno. Miješati dok se ne otopi emulgator. Nakon što se emulgator otopio, izvaditi čaše iz vodene kupelji i obrisati njihovo dno da voda ne kapa u buduću kremu.
Sada polako glinu s hidrolatom matičnjaka ulijevati u čašu s uljima i u isto vrijeme miješati. Kada smo sve ulili, promiješati sa žlicom i onda mikserom dok se ne napravi krema. Mikser za kolače je najbolji, zaboravi onaj za pjenu za cappuccino. Dakle, vodenu fazu ulijevamo u uljnu.
Nakon što je naša krema, odnosno maska, nastala, dodajemo ekstrakt indiga i opet promiješamo mikserom. Ekstrakt indiga je roze boje, totalno ludilo!
Na kraju dodajemo Geogard 221, konzervans i opet izmiksamo.
Voila! Evo kremaste predivne maske. Prenijeti je iz čaše u ambalažu i uživati u korištenju.
Kako koristim ovu masku?
Najmanje jednom tjedno ju nanesem na lice i vrat, a držim ju minimalno 15min, nekada i duže, dok čitam knjigu ili pišem blogove. Nakon toga ju isperem, a lice je zbilja predivno. Ova maska se može i samo obrisati s lica vlažnom blazinicom ili krpicom, eto koliko je predivna i jednostavna za korištenje.
Na fotkama imam i masku od gline na kosi o kojoj ću pisati neki drugi puta.
Moram pohvaliti i svog pomoćnika koji se pretrgao od posla. Ovako izgleda kada fotkam, uvijek jedna od mojih mačaka prvo provjerava što je to i na kraju zaspi.
To je to! Naravno, ovaj recept isto pruža mnoge nove mogućnosti: dodati eterično ulje ili neki prirodni miris, pa dodati koju aktivnicu ili prilagoditi hidrolat i glinu prema tipu kože…
Za mene je cijeli proces izrade prirodne kozmetike i terapija i uzbuđenje, a i prilika da izrazim svoju kreativnost na nove načine.
Nadam se da sam te inspirirala, a ako imaš kakva pitanja slobodno mi se javi na Instagram 🙂