Nisam mogla vjerovati kada sam pri kupovini sirovina za izradu prirodne kozmetike slučajno naišla na ekstrakt indigo biljke! Odmah sam kontaktirala Mirelu da ju pitam kako da s tim ekstraktom napravim kremu.
Kod Mirele se educiram i kupujem sirovine, pa smo smislile i recept i popust ako izrađuješ svoju kozmetiku. Na kraju ovog teksta su sve informacije.
Za indigom sam poludjela otkada sam ga krenula koristiti za prirodno bojadisanje tkanina, o čemu sam pisala i ovdje.
Znači, osim što nosim snagu prirode, indiga na koži, na tijelu, sada ga mogu mazati i na kožu? Brzinom svjetlosti sam ga naručila i krenula u smišljanje nove kreme. Idemo odmah na izradu!
Tekst sam podijelila na ove dijelove:
Sastojci kreme i njihov opis
Za 100g kreme potrebno je:
- Olivem 2020 2g – prirodni emulgator s kojim se može raditi na hladno, a rezultat je predivna hidratizirana koža. Vrlo jednostavan za korištenje, bitno je imati mikser.
- Ulje marule, hladno tiješteno 2g – naziva se još i “eliksirom mladosti” zbog svojih specifičnih svojstava: potiče zarastanje, smanjuje nesavršenosti, sprječava gubitak vlage.
- Ulje makadamije, hladno tiješteno 4g – odlično se upija, čini kožu mekom i glatkom, pogotovo suhu kožu.
- Ulje jojobe, hladno tiješteno 2g – stabilno ulje dugog roka trajanja, bogato vitaminima A, E i D, antioksidansima i masnim kiselinama. Prodire duboko u kožu i ne ostavlja masne tragove.
- Blush Oleoactif ekstrakt biljke indiga u ulju repice 1,5g – smiruje crvenilo, ujednačava ten, pogodan za osjetljivu kožu jer ublažava upalne procese na koži. Iznenađujuće je roze boje, za razliku od plavog indiga s kojim bojadišem tkanine.
- CO2 ekstrakt cvijeta kamilice 0,3g – smiruje upaljenu kožu, a izabrala sam ga i zbog svog predivnog mirisa. Naime, moj nos je baš osjetljiv i u svojim kremama ne koristim prirodne mirise jer mi je često od njih muka. Umjesto mirisa najčešće koristim sirovine koje imaju prirodan miris, poput ove kamilice ili nekog ulja.
- PatcH2O 1g – aktivna komponenta koja omogućuje dugotrajnu hidrataciju kože. Djeluje na površini kože i u u njezinom dubokom rožnatom sloju gdje se postepeno oslobađa. Sadrži kompleks hijaluronske kiseline, pululana i natrijevog alginata.
- Geogard 221 0,8g – prirodni konzervans, neophodan pri izradi krema jer ovdje koristimo vodu. Iznimno je važno konzervirati kozmetičke pripravke, a danas na tržištu ima zaista mnogo sigurnih i dozvoljenih konzervanasa.
- Pročišćena voda (Aqua Purificata) 86,4g – ovu vodu kupujem u bilo kojoj ljekarni i samo ju koristim za izradu krema i drugih kozmetičkih pripravaka.
Ovo je jedna izrazito hidratantna i lagana krema koju koristim i na licu i na tijelu, a miris kamilice me odvede na predivne livade gdje skačem u sumrak. Eto takav mi osjećaj izaziva ova divna krema!
Što nam je još potrebno?
- Alkohol za dezinfekciju pribora za rad
- Papirnati ubrusi
- Mikser
- Čaša za sastojke
- Precizna vaga (Ona za kolače na žalost ne može)
- Špatula ili žlica za miješanje
- Lončić (ambalaža) za pohranu kreme
Postupak izrade kreme
Prvo je potrebno alkoholom dezinficirati čašu, špatulu ili žlicu, metlice miksera i lončić za pohranu kreme. Pošpricati i obrisati papirnim ubrusom.
Zatim obavezno promiješamo Olivem 2020 i njega prvo važemo.
Sada važemo ulja i Co2 ekstrakt cvijeta kamilice.
Zatim promiješamo sve što smo izvagali. CO2 ekstrakt cvijeta kamilice ima predivan miris, a i tamne je boje, vidi se da je baš koncentriran.
U izvagane sastojke dodati pročićenu vodu. Već se stvara krema!
Sada je ključni i najbitniji trenutak, uzeti mikser i na najjače izmiksati. Krema će nastati u sekundi. Špatulom ili žlicom promiješati da na rubovima čaše ne ostane neemulgiranih dijelova pa opet izmiksati par sekundi.
Naša krema je tu i idemo ju malo pojačati. Prvo ćemo dodati PatcH2O i odmah izmiksati:
Nakon PatcH2O-a dodajemo ekstrakt indigo biljke koji je predivne ružičaste boje i isto tako odmah izmiksamo:
Krema je dobila lijepu rozu boju i sada je ostalo samo dodati konzervans Geogard 221. Dobro je provjeriti boju Geogarda, treba biti svijetla žuta, ako je tamna onda je na žalost rok trajanja konzervansa istekao.
Nakon posljednjeg miksanja, kremu pohranimo u prethodno dezinficiranu ambalažu. S obzirom da smo kremu radili “na hladno”, dakle bez zagrijavanja, možemo ju odmah zatvoriti poklopcem.
Ovo je jedna jednostavna formulacija, a takve su mi, iskreno, i najdraže. Također, ovaj recept ostavlja puno prostora za igru. Umjesto pročišćene vode može se dodati i hidrolat, ulja se mogu zamijeniti prema tipu kože, aktivne tvari se također mogu dodati prema želji, kao i miris.
Prezadovoljna sam ovom kremom, baš je prava ljetna hidratantna. Mažem i tijelo i lice, kako mi dođe. Zimska verzija se također može izraditi možda s nekim drugim emulgatorom ili s malo težim uljima. U svakom slučaju mi je odlična!
Gdje kupiti sirovine?
Sve sirovine za izradu ove kreme sam kupila kod Mirele na na njezinoj web stranici www.mireillearomatherapy.com.
Mirela Ilenić je predivna žena koja ima toliko ogromno i stručno znanje i pravo je zadovoljstvo od nje učiti.
Možeš je zapratiti na Instagramu gdje redovito objavljuje sve novosti o radionicama, sirovinama i općenito o svijetu prirodne kozmetike.
Javi kakva ti je krema 🙂