Jednom davno, u bespućima interneta, naišla sam na neki recept za kruti šampon i zapisala ga u svoju bilježnicu.
Nisam ga željela takvog izraditi jer me nije privlačio, pa sam, konačno nakon sto godina, prilagodila sastojke sebi.
Nakon ovo prvog šampona isprobala sam još nekoliko verzija, a njih ti donosim na kraju teksta. Volim krute šampone jer nakon njih nemam ambalaže za bacanje i pod tušem mi je uvijek lijepo i uredno. Držim ih u posebnoj lijepoj zdjelici 🙂
Najbitniji sastojci šampona su surfaktanti (tenzidi) čija je uloga maknuti prljavštine pošto sama voda to ne može učiniti. Uz čišćenje, njihova uloga je i pjenjenje. Da ne ulazim sada duboko u kemiju, surfaktanti imaju svakakve reputacije, ali pravilnim odabirom i upotrebom su bezopasni.
U svom receptu sam koristila surfaktante koji se dobivaju iz kokosa te se najčešće koriste upravo za izradu krutih šampona.
Osim surfaktanata, sastojci ovog mog prirodnog šampona su ulja i biljke koje su super za kosu: ružmarin, brokula, glina, ricinus…
Pa hajdemo na recept i postupak!
Sastojci mog šampona:
- Čaj ružmarina 10g
- Surfaktant Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) 50g
- Surfaktant Sodium Coco-Sulfate (SCS) 20g
- Bijela glina 5g
- Ulje ricinusa 3g
- Ulje brokule 4g
- Eterično ulje ružmarina, kemotip cineol 1g
- Eterično ulje paprene metvice 1g
- Geogard 221 – prirodni konzervans 0,8g
Postupak:
1. Pripremiti poprilično koncentriran čaj ružmarina. Za svaki slučaj, kuhala sam ga u destiliranoj vodi. Ružmarin sam ostavila da se namače dok se čaj nije posve ohladio te sam ga onda procijedila kroz gazu.
2. Pripremiti vodenu kupelj. U čašu izvagati surfaktante (nositi masku prilikom vaganja!) i dodati čaj ružmarina te to sve zajedno zagrijavati u kupelji dok se ne pretvori u pastu. Meni je ovaj dio bio baš nezgodan jer sam prvi puta ovo radila pa nikako dočekati da se pretvori u pastu. Na kraju sam uzela mikser.
3. Nakon što se stvori famozna pasta brzo dodati ostale sastojke: bijelu glinu te ulja brokule i ricinusa . Sve dobro promiješati i ukapati eterična ulja i konzervans pa opet izmiješati. Meni je mikser tu malo pomogao, možda bolje da sam mijesila rukama 🙂
4. Sada sve brzo staviti u kalup, doslovno ugurati jer je kruto pa ide teže. Nije to krema niti losion kako sam navikla. Nisam imala pojma za koliko šampona je ova količina sastojaka, optimistično sam mislila da ću napraviti barem tri. Kad ono, samo jedan, ali vrijedan! Koristila sam silikonski kalup za sapune, ali može se i rukama oblikovati.
5. Ostaviti da se osuši, a treba mu nekoliko sati, ja sam to preko noći ostavila.
Super se pjeni i odlično mi opere kosu, a miris je top! Definitivno ću raditi još verzija.
Od silnih edukacija prirodne kozmetike kojima sam prisustvovala, nisam nikada naišla na izradu krutog šampona, niti sam gledala kako se to radi. Pa evo, moj prvi pokušaj, kakav god da je malo smotan bio, rezultat je ipak najbitniji, a to je šampon sa sastojcima koje sam sama birala. Na ovaj način zaista znam što mi pere kosu!
Kruti šampon – nove verzije
E sada, naravno nakon što sam izradila svoj prvi kruti šampon potpuno instinktivno i samostalno, nakon toga sam naišla i na jednu online radionicu.
Radi se o Mirelinoj radionici izrade prirodne kozmetike bez vode i tu je bilo recepata za krute šampone.
Verzija 1
Ovo je šampon koji sam izradila po njezinom receptu i onda nakon njega su mi pale dodatne ideje na pamet. Recept neću dijeliti jer je radionica zbilja pristupačna, tko želi može ju kupiti ovdje na Mirelinom web shopu.
Verzija 2 – kruti šampon s aktivnim ugljenom
Željela bih još samo napomenuti da su ovi moji recepti rezultat instinkta i promišljanja o svojoj kosi i vlasištu te da su ovo sve eksperimenti. Puno toga ne znam, učim u hodu. Ovi recepti nisu zapisani u kamenu, neka ti posluže kao inspiracija.
Recept sam smiksala ovako:
- Surfaktant Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) 50g
- Surfaktant Sodium Coco-Sulfate (SCS) 20g
- Bijela glina 6g
- Aktivni ugljen 4g
- Ulje brokule 8g
- Koloidna zob 10g
- Cosphaderm Feel 5g
- Eterično ulje ružmarina, kemotip cineol 1g
- Eterično ulje muškatne kadulje 1g
- Geogard 221 – prirodni konzervans 0,8g
A ovo je šampon:
E sad, naravno da nisam imala mira pa sam napravila još jedan gdje sam umjesto bijele gline stavila crvenu i to na recept dodatnih 8g da mi smjesa bude još kruća. Ovaj sam šampon rukama mijesila i stavljala u kalupe. Naravno, imala sam rukavice. Također sam promijenila i eterična ulja, stavila sam samo eterično ulje paprene metvice. Odličan mi je !
Verzija 3 – kruti šampon sa zelenom glinom
Recept je isti kao i kod šampona s aktivnim ugljenom, samo je umjesto ugljena i bijele gline sastojak zelena glina. Također, stavila sam samo eterično ulje ružmarina, kemotip cineol. Ovaj mi je okej, ali trenutno mi više odgovara šampon s aktivnim ugljenom.
Eto, to su neke moje dodatne verzije. Naravno da ću i dalje isprobavati i tragati za savršenim receptom. Moja kosa je tanka i gusta, a vlasište masno. Ono što dodatno radim je umasiravanje tinkture korijena koprive u vlasište. Primijetila sam da mi je tako kosa jača. Također, dva puta godišnje obavezno idem na putovanje s koprivom. O tome sam više pisala ovdje.
Trenutno nakon pranja ne koristim regenerator iz dva razloga: lijena sam ga smiksati i ne volim kad mi napravi premekanu kosu. No, ne bih ja bila ja da već u glavi ne smišljam neki recept.
Javi ako imaš neke svoje verzije recepata za prokomentirati, veselim se čuti ideje 🙂