Imam jednu smreku u dvorištu koju obožavam. Raste na predivnom mjestu gdje ju sunce miluje i uvijek me zove da se družim s njom. Tako sam, pri jednoj od svojih šetnji, na njoj uočila smolu. To je bio jako sretan dan za mene jer sam već duže vrijeme željela napraviti balzam od smole.
Balzam od smole koristim uvijek kada sam prehlađena, mažem ga na prsa i ispod nosa. Olakšava disanje i smiruje kašalj, tako da ga je super što češće mazati na prsa. Volim miris smole, divan je, kao da sam u šumi cijelo vrijeme. Zato ti donosim jedan od svojih recepata, možda ga izradiš i mirišeš šumu kao i ja 🙂
Priroda nam uvijek daje predivne resurse za sve što nam treba, a ja baš volim što imam priliku koristiti mnoge njezine darove.
Recept:
Sastojci za 50g balzama:
- 5g pčelinjeg voska ( Draža verzija mi je Dermofeel Viscolid umjesto pčelinjeg voska)
- 25g macerata stolisnika u suncokretovom ulju (može biti i bilo koje drugo hladno prešano ulje koje voli tvoja koža, ja volim stolisnik jako pa ga maceriram u raznim uljima)
- 20g smole sa smreke, pročišćene
Još će ti trebati:
- Vaga
- Vodena kupelj (lonac s vrućom vodom)
- Čaša za izradu balzama i špatula za miješanje, ili drveni štapić
- Gaza za cijeđenje smole
- Lončić za otapanje smole (imam stari lončić za kavu koji koristim samo za otapanje smole jer ju je teško oprati)
- Ambalaža za pohranu gotovog balzama
- Teglica za ubranu smolu
Postupak:
Prvo idemo u lov na smolu! Smolu je lako uočiti na deblu, možeš ju skinuti i sa jele ili bora. Oko mene su uglavnom smreke tako da njezinu smolu i koristim.
Smola se ponekad lako odvoji s debla, a ponekad ne, zato nosim špatulu i malenu teglicu.
Prilikom odvajanja smole s debla, posve je normalno da ćemo pokupiti i komadiće kore i ostalih stanovnika na površini debla.
Zato uvijek uzmem više jer su nečistoće često teže od same smole, što ćemo vidjeti kod vaganja.
U stari lončić za kavu izvažem duplo smole nego što je u receptu jer sam odokativno procijenila da su pola od toga nečistoće.
Sada u čašu izvažem prvo pčelinji vosak pa potom macerat stolisnika. Čašu stavim u vodenu kupelj kako bi se pčelinji vosak otopio.
Nakon što se pčelinji vosak otopio, izvadim čašu iz vodene kupelji.
Čašu stavim na vagu i na nju malo veći komad gaze. Najbolje je pričvrstiti gazu na rub čaše što ja ovoga puta nisam napravila, ali sam jako polako ulijevala smolu preko gaze da se ne pomakne. Svakako treba učvrstiti gazu jer će u protivnom završiti u čaši sa pčelinjim voskom i maceratom.
Sada sam pripremila sve za dodavanje smole.
Smolu u svom lončiću stavim na izvor topline i otopim. Jako brzo se otapa, zato treba paziti, a preporučujem i otvoriti prozor jer će se i zadimiti. Ali miris je predivan!!
Čim se smola otopila, ulijevam ju preko gaze u čašu i gledam da točno izvažem 20g kako je u receptu.
Nakon vaganja brzo maknem gazu s nečistoćama koje su ostale i odmah promiješam. Važno je ovaj korak brzo raditi jer se pčelinji vosak već počne stvrdnjavati na stijenkama čaše. No, ako se baš brzo sve stegne prije nego se smola promiješa onda možemo čašu vratiti u vodenu kupelj i miješati dok se svi sastojci ne sjedine.
Nakon miješanja, balzam ulijem u ambalažu i tek kada se ohladi zatvorim s poklopcem. I naravno, odmah ga isprobam.
Eto ga! Zbilja volim ovaj balzam i obavezan je dio moje kuće ljekarne. Ako ga ne možeš izraditi, pronađi ga kod malih proizvođača i tako podrži njihov rad. Ovaj balzam je rijetko i zlatno čudo prirode. Ponekad ga nosim sa sobom i samo udišem, eto koliko je super 🙂
I da, javi ako ga probaš izraditi 🙂