Priča ide ovako…
Ljudi dragi! Tko me prati na Instagramu zna da sam nekoliko puta spomenula svog brata kuhara i kako ga planiram “žicati” za neki recept. Odmah da vam otkrijem: uspjela sam u tome! Dokaz je na fotki.

Zašto je ovo uopće bitno? Zbog toga što moj brat nema niti jedan svoj recept napisan, sve radi iz glave, i uvijek kada ga pitam za recept kaže da je nešto smuljao. E pa sada imamo napisani dokaz.
Mislila sam da ćemo to lako i za čas smiksati, ali sam predvidjela bratovu kreativnost tako da unaprijed planirani recept nije imao šanse. Da, Andrea, malo si se zeznula.
Moja ideja je bila da napravimo najjednostavniji cheesecake s aronijom jer tu biljku zaista obožavam, ali ju uvijek zapostavim. Tako da sam brata uvjetovala samo s tom “sitnicom”.
Ha ha ha, okej, ispalo je donekle jednostavno: mascarpone i vrhnje za šlag, keks i hladno prešani sok aronije.
Što tu možemo zakomplicirati?
Izvagali smo keks, trebalo je biti 250g, ispalo je 300g. Nema problema.
Rastopili 85g maslaca umjesto planiranih 50g. Sve smo to multipraktično obradili.

Na red je došao kalup (24cm) gdje smo shvatili da imamo viška keksa, i evo već tu nastupa bratova kreativnost, višak keksa smo ubacili u čašu, za cheesecake u čaši, tako da ćemo imati jednu slasticu u dva oblika. Savršeno!
Naravno da sam ja krenula utiskivati keks u čaši, što je bio krivi potez.
Keks u čaši treba biti slobodan, a ovaj u kalupu utisnut. Staviti u frižider dok pripremamo kremu.

Zatim smo uzeli hladno prešani sok aronije, kojeg moj brat i proizvodi u svom OPG-u (Opg Anić, totalno reklamiram), pošećerili i sad se od toga trebao napraviti fini sirup, ali…
Nismo računali koliko je hladno prešani sok jak i da će mu ipak trebati koji dodatak.

Dakle, od ideje soka i šećera došli smo na ovaj popis za preljev:
- cca 200 g hladno prešanog soka aronije
- 100 g smeđeg šećera
- 1 vrećica limun šećera
- 1 vrećica vanilin šećera
- šaka svježih listova matičnjaka
- šaka bobica aronije (imali smo smrznute)
- Sve zajedno kuhati dok se ne reducira sirup i dok ne postanemo zadovoljni okusom i zblendati. Prije blendanja smo izvadili nekoliko bobica za ukrašavanje.


Na red je došla jednostavna krema:
- 500g mascarpone sira
- 500g vrhnja za šlag
No, usput smo se sjetili da ju pak malo pošećerimo zbog jačine aronije i da ubacimo bobice. Tako da smo dodali još mrvicu šećera u prahu, cca 50g i šaku bobica aronije.
Ubacili smo i skuhanog sirupa, čega se sjetila moja nećakinja, bratova kćer, s izjavom “Pa neka bude u boji aronije, ako već radite cheesecake od aronije.” Stvarno smo smotani nekad 🙂

Sve smo to promiješali i stavili na podlogu od keksa, dio u kalup i dio u čašu, dodatno preljevajući sirupom i dodavanjem bobica.


Cheesecake u čaši: red keksa, red kreme, sirup, bobice iz sirupa, pa opet krema, keks, matičnjak i bobice.


Nakon što se naš cheesecake u kalupu ohladio, lijepo smo ga narezali i ukrasili specijalno za fotografiranje i uživanje u konzumaciji.
Zahvaljujem se svom bratu Damiru i ovim tekstom slavim njegov talent, čovjek kuha otkad je krenuo u školu, te ga ne mogu dovoljno nahvaliti!
Nadam se da će jednoga dana objaviti svoju knjigu recepata, a za uspomenu neka ostane ovaj prvi zapisani recept. I da, odmah se pozivam da mu radim fotke.

Hladno prešani sok aronije osobno preporučujem ako trebaš poboljšati krvnu sliku i obnoviti organizam.
Ako te zanima organski uzgojena aronija i podržavaš hrvatske vrijedne ljude, onda ne mogu dovoljno nahvaliti bratov Opg Anić i njihovu aroniju. Osobno sam sudjelovala u berbi i izradi soka i znam koliki je to posao ako se sve radi ručno. Zato ću uvijek od srca preporučiti vrijedne ljude i domaće proizvode.
Pronađi ih na Instagramu: OPG Anić, Anić Ivona
i Facebooku: OPG Anić
Javi mi kad isprobaš ovaj recept i da li ti se sviđa više u čaši ili kalupu?