Znaš li da postoje super knjige za istraživanje o ljekovitom bilju i njegovoj primjeni?
Dijelim s tobom svojih top 10 plus dodatni popis knjiga koje sam kupila nakon što sam pisala ovaj post.
Većinu knjiga sam pronašla u antikvarijatima i na Hreliću, a neke sam kupila i nove. Naravno, ako ne želiš kupovati, uvijek ih možeš potražiti u knjižnici.
mojih top 10 knjiga o ljekovitom bilju
1.Maria Treben: Zdravlje iz Božje ljekarne – prva knjiga koju otvorim kada nešto tražim, sadrži mnogo iskustava kao i recepte za pripremanje biljnih pripravaka. Ono što je, možda, nedostatak su bolje fotografije, no s obzirom na vrijeme kada je knjiga pisana i njezin sadržaj, bolje fotke možemo uvijek pronaći negdje drugdje pa usporediti.
2.Ljubiša Grlić: Enciklopedija samoniklog jestivog bilja – must have svake kućne biblioteke, prava riznica znanja i prva pomoć pri prepoznavanju biljaka.
3.Ivan Lesinger: Kućna biljna ljekarna – postoje četiri nastavka zajedničkog naziva, svaka knjiga je podijeljena po abecedi. Neprocjenjive sadržajem, mnogo recepata za pripravke i odlični opisi biljaka s fotografijama.
Ako nemaš niti jednu knjigu o ljekovitom bilju, moja prva preporuka je nabaviti ove četiri.
4.Ivan Lesinger: Liječenje voćem i Liječenje povrćem – postoje dvije knjige o liječenju voćem i dvije o liječenju povrćem, numerirane i podijeljene prema abecedi.
5.Pater Jure Marčinković: Božja biljna ljekarna – predivna knjiga s opisom biljaka i savjetima za liječenje određenih tegoba.
6.Fra Jure Marčinković: Ljekaruša – u ovoj knjizi zapravo nema opisa ljekovitih biljaka, no velika su vrijednost knjige konkretna pitanja pri liječenju određenih tegoba i s kojim biljkama i pripravcima ih možemo ublažiti.
7.Jekka McVicar: Ljekovito i začinsko bilje – osim opisa biljaka, knjiga sadrži i kuharske recepte te sadržaj o prirodnom bojadisanju tkanina biljkama što je meni bilo totalno otkriće. Naime, na ovu knjigu sam naišla baš u počecima ozbiljnijeg bavljenja prirodnim bojadisanjem tkanina.
8.Irena Biličić: Korisne samonikle biljke – odlična kuharica s ljekovitim biljkama i njihovim opisom. Znaš li da imamo toliko predivnih i zdravih samoniklih biljaka koje možemo uvrstiti u prehranu, a jedva ih primjećujemo?
9.Emil Keršek: Ljekovito bilje u vinu i rakiji – odlična knjiga za sve ljubitelje ljekovitih alkoholnih napitaka koja sadrži vrlo detaljne recepte s omjerima biljaka. S alkoholom umjereno!
10.Jessica Houdret: Ljekovito bilje, uzgoj i upotreba – osim opisa biljaka i ponekog recepta, sadrži i zanimljive priče iz povijesti nekih biljaka. Ovu sam knjigu kupila u pošti, isplatilo se čekati u redu 😉
Dobro je imati više knjiga pa uspoređivati sadržaj jer svaki autor ima svoje iskustvo, razmišljanje i stil pisanja.
Prilikom proučavanja ljekovitog i jestivog bilja nemoj zanemariti svoj instinkt.
Ako želiš znati više, potraži stručne osobe koje se bave radionicama u prirodi gdje možeš naučiti raspoznati ljekovito bilje.
dodatni popis knjiga koje sam kupila nakon ovog posta
- Zlatko Gursky: Zlatna knjiga ljekovitog bilja
- Dr. Katja Toplak Galle: Domaće ljekovito bilje
- Su Bristow: Ljekovito bilje priručnik, otkrivanje, korištenje i uživanje u bilju
- Hrvoje Zrnčić i Vida Zrnčić: Bilje hrvatskih gora i planina