Otkako živim u prirodi i pratim pažljivije njezin ritam, siječanj doživljavam drugačije. Prilika mi je to da zastanem, da se zaista odmorim i moram vam priznati da sam se prvi puta baš kvalitetno odmorila i pri tome iskreno uživala. Zahvalna sam što postoji vrijeme u prirodi koje me tjera na promišljanja, promjene, na brigu o sebi.
Isto tako volim u siječnju, novoj godini, očistiti svoj prostor i ispuniti ga biljnim mirisom, donijeti u njega novu energiju, zamirisati te prve prazne stranice nove budućnosti.
Isto to želim i tebi, svjež početak ili nastavak, u društvu prirode.
Kako obožavam izrađivati svakakve biljne rukotvorine, tako sam istražujući negdje u bespućima interneta naišla na mirisne čunjiće. Oni su maleni, intenzivnog biljnog mirisa i savršeni kada se želiš opustiti, osjećati možda čak i egzotično, kada se želiš prepustiti mirisima prirode u malo drugačijem obliku.
Mirisni čunjići mogu biti i originalan poklon, sigurna sam da će se svatko oduševiti nakon što ti postavi pitanje „A što je to?“
a Što su mirisni čunjići?
Mirisni čunjići su, najjednostavnije rečeno, samljevene i zbijene biljke oblikovane u čunjastu formu.
Izrada je zbilja jednostavna, a sastojaka malo.
Najbitnije su suhe biljke čiji ti miris odgovara.
Također, ovo je super prilika za iskoristiti suhe biljke koje su dugo stajale, primjerice stariji čajevi ili začini.
za izradu mirisnih čunjića je potrebno:
- Suho bilje po želji, ovdje sam koristila kadulju, lavandu i ružmarin u jednakim omjerima: cca jedna jušna žlica svakog praha biljke. Možete i samo jednu vrstu biljke, ovisi čiji miris volite, a možete se igrati i s omjerima raznih biljaka.
- Malo vode
- Arapska guma, cca jedna čajna žličica. Arapsku gumu možete nabaiti u trgovinama slikarskog pribora ili prirodne kozmetike. Ukoliko nemate arapsku gumu, možda možete probati s guar gumom ili kakvim drugim zgušnjivačem. Ovaj sastojak je vrlo bitan jer drži bilje zajedno.
- Zdjelica za miješanje
- Tanjurić za gotove čunjiće
- Mlinac za usitnjavanje bilja. Koristim mlinac za kavu koji sam kupila samo za bilje.
postupak izrade mirisnih čunjića
Bilje usitniti i staviti u zdjelicu te dodati arapsku gumu i promiješati.
Malo po malo dodavati vodu i miješati smjesu.
Bitno je vodu dodavati po malo kako bi se kontrolirala gustoća, smjesa mora biti gusta jer će oblikovanje biti lakše.
Sada prstima treba oblikovati čunjiće. Ako se smjesa raspada, znači da nije dovoljno gusta.
Nakon što su čunjići oblikovani, potrebno ih je staviti na tanjurić da se suše. Sušenje može trajati nekoliko dana, brže će se osušiti ako su blizu izvora topline, a može se koristiti i dehidrator.
NAKON SUŠENJA
- Suhi čunjić staviti u prostor i zapaliti vrh te uživati u prirodi koja otpušta svoje mirise.
- Imati na umu da se zapaljeni čunjić ne može ugasiti pa nastaviti koristiti. Ugasiti se može vodom, a onda ga je teško opet zapaliti. Kada se jednom zapali, neka izgori do kraja.
- Dobro provjeriti gdje se pali mirisni čunjić, ne paliti ga blizu zapaljivih stvari ili otvorenog prozora jer ga vjetar može otpuhani, vrlo su lagani kada su suhi.
- Uživati u mirisima prirode, opustiti se, smiriti misli, ma jednostavno uživati.
Hoćeš li ih probati izraditi? Javi da li je uspjelo 🙂
Ovaj tekst možeš pronaći i na portalu Budi dobro uz još mnogo zanimljivih tema.