Kako bih ti skratila vrijeme istraživanja o prirodnom bojadisanju, pišem ti o knjigama koje najčešće koristim. Odmah da napomenem, u Hrvatskoj nisam naišla na literaturu, da budem iskrena nisam mnogo niti tražila. Nešto od od ovih procesa sam radila na faksu, ali jako jako malo. Sva istraživanja i procese koje sam naučila i koje još učim, naučila sam sama uz pomoć knjiga i puno prakse te nešto video tutoriala i online edukacija.
Sve knjige u nastavku o kojima pišem su na engleskom i sve sam kupila na njemačkom Amazonu. Neka te to ne obeshrabri, većina knjiga ima predivne fotografije i procesi su jasno objašnjeni. Jedini izazov mogu biti stručne riječi no tu ti može pomoći gospodin Google. Ukoliko slučajno znaš da postoji neka knjiga na hrvatskom, javi mi pa da ju uvrstim na ovaj popis. Barem dok ne napišem svoju 🙂
Savjetujem ti da prilikom kupnje dobro pročitaš opis sadržaja knjige kao i recenzije. Nekoliko puta sam se skoro zeznula pa čisto da napomenem.
1. Journeys in natural dyeing, Kristine Vejar i Adrienne Rodrigues sa Sarah Ollikkala Jones
Ova knjiga me do sada najviše oduševila, a i najviše pomogla kod učenja o prirodnom bojadisanju indigom. Autorice su putovale u razne zemlje i tamo učile prave tajne ovog zanata od istinskih majstora. Sva svoja iskustva i istraživanja su sažele u divnu knjigu zbog koje mi se želja za dalekim putovanjima vratila. Knjiga je podijeljena na dijelove svijeta i njihove specifične resurse za dobivanje određenih boja.
2. Eco colour, India Flint
Knjiga koju sam prvu kupila jer sam Indiu Flint prvu i otkrila kada sam krenula u istraživanje o prirodnom bojadisanju. India piše o najekološkijim načinima prirodnog bojadisanja i eko printanja pri čemu pomiče granice i vraća se zaista na same početke ovog zanata. Primjerice, opisuje kako svežnjeve stavlja i u kompost što je vrlo zanimljivo.
3. Wild colour, Jenny Dean
Ova knjiga je najviše orijentirana na biljne resurse iz kojih se dobivaju prirodne boje. Jako je lijepo objašnjena poprilična količina biljaka za dobivanje prirodnih boja te su prikazane i nijanse boja koje se mogu dobiti iz jedne biljke i njezinih različitih dijelova.
4. Natural Dyeing, Kathryn Davey
Rekla bih da je ova knjiga dosta dobar izbor za same početnike u istraživanju procesa prirodnog bojadisanja. Autorica je izabrala lako dostupne resurse za rad, poput avokado koštica, luka, čaja, šišarki…
5. The complete guide to natural dyeing, Eva Lambert & Tracy Kendall
Knjiga je podijeljena na prirodno bojadisanje tkanina i bojadisanje pređe s detaljnim receptima kupelji za bojadisanje. Također, posebna poglavlja se odnose na prirodno bojadisanje dijelovima biljaka kao što su kore drveća, korijenje, bobice, listovi i cvjetovi.
6. The Art and Craft of Natural Dyeing, tradicional recipes for modern use, J.N.Liles
Kao što i sam naslov kaže, u knjizi su opisani razni recepti za prirodno bojadisanje i to po bojama. Knjiga je skoro posve bez fotografija izuzev četiri stranice, pa će možda biti malo manje privlačna. Međutim, rekla bih da je neprocjenjiva upravo zbog tih recepata od kojih su neki baš povijesni.
7. Knjige Rebecce Desnos: Botanical Colour at your Fingertips, Plant dye Zine i Botanical Dyes on Wood
Tri knjižice u kojima autorica opisuje svoj pristup prema prirodnom bojadisanju uz mnoštvo primjera. S nekim njezinim metodama se osobno ne slažem, ali to ne znači da sadržaj nije dobar jer svatko od nas ima svoj stil i način rada.
Bonus
Osim knjiga o prirodnom bojadisanju, izdvajam i dvije o izradi tinte također iz prirodnih resursa. Do sada sam izrađivala samo tintu od hrastovih šiški, no predivne boje se mogu dobiti iz raznih biljaka. Ovako napravljenim tintama se mogu oslikavati tkanine ili jednostavno ih koristiti za crtanje i slikanje.
1. Make ink, a Forager’s Guide to Natural Inkmaking, Jason Logan
Odlična knjiga gdje je za dobivanje određene boje detaljno objašnjena metoda rada.
2. Botanical Inks, Babs Behan
Uz tehnike dobivanja boja, u ovoj knjizi su prikazani i neki projekti kako koristiti tintu.
Dnevnik rada
Koju god knjigu ili resurs za učenje odabereš, moja preporuka je da vodiš dnevnik istraživanja. Tako ćeš vidjeti koliko napreduješ kroz vrijeme, a i još bolje, na jednom mjestu ćeš imati sve svoje pokušaje i zapažanja. Vođenje dnevnika, bilješke, natuknice, što god ti je lakše, kad je napisano uvijek se možeš podsjetiti svog procesa rada.
I ne zaboravi, raditi s prirodom je privilegija i zato ti preporučujem da makneš sva očekivanja i s radošću prihvatiš baš svaki rezultat. Jer je baš svaki poseban i baš svaki se može na neki drugi način koristiti ili promijeniti.
Ako te zanimaju moji procesi, pogledaj neke od videa na mom YouTube kanalu: