7 veličanstvenih boja iz 6 biljaka i jednog kukca
Isprobala sam odličan način za istovremeno testiranje boja iz više biljaka. Ukoliko te zanima prirodno bojadisanje i nemaš baš puno prostora za velike lonce, evo ti jedna ideja kako možeš odjednom dobiti prirodne boje na tkanini iz više različitih biljaka.
Što sam sve koristila?
- Teglice od zimnice, one veće
- Biljni materijal, šest biljaka i jedan kukac, otkriti ćeš pri kraju teksta.
- Veći lonac s poklopcem u koji sam stavila teglice
- Alumen, močilo za tkaninu (Možeš i bez ovoga ako tek krećeš s eksperimentima)
- Vodu
- Prirodnu tkaninu koju sam prethodno oprala
- Kuhaču ili nešto za miješanje, u ovom slučaju kineski štapić mi je bio jako praktičan.
kako sam radila?
Prvo sam oprala pamučne tkanine i potom ih obradila u sredstvu za prihvat boje, točnije alumenu. Ovaj korak možeš preskočiti ako nemaš alumen, bitno je samo da je tkanina dobro oprana pa će primiti boju. Igraj se s prirodom i isprobavaj, to je predivan proces. O pripremi tkanina s alumenom možeš pročitati ovdje.
Uzela sam 7 teglica u koje sam stavila biljni materijal i dodala vodu u svaku teglicu do cca pola teglice. Bitno je da voda prekrije biljni materijal, a stavila sam je i malo više.
Svaku teglicu s biljkom i bojom sam stavila u aluminijski lonac na čije sam dno položila tkaninu da zaštitim teglice.
U taj veliki lonac sam ulila vodu koja je dosezala iznad vode u teglicama. Poklopila sam teglice i veliki lonac te stavila sve na vatru da kupelj prokuha i da biljke počnu puštati boju. To se kuhalo nekih sat i pol i još sam sve ostavila preko noći.
Idući dan sam otklopila teglice, izvadila nešto biljaka da napravim prostor za tkanine, i u svaku teglicu ubacila tkaninu veličine 30x30cm ili manju, kako sam imala.
Opet sam teglice poklopila i vratila na vatru na sat i pol. Nakon sat i pol sam pustila teglice i tkanine još dva dana da čekaju. Nije mi bio plan pustiti ih duže, ali vrijeme vani je bilo loše pa nisam mogla fotkati.
Inače, ako nemaš strpljenja, možeš sve izvaditi nakon sat i pol do dva.
Evo koje su biljke, i taj jedan kukac, u teglicama:
Teglica br.1 sadrži zlatnicu i pamuk. Zlatnica daje predivnu neonski žutu boju na pamuku.
U drugoj teglici se nalazi kora nara s pamukom malo zagasitije žute boje. Kora nara inače daje i senf žutu, ovisi opet koliko kore stavimo u odnosu na pamuk. Da sam stavila više kore u ovu teglicu, boja bi bila jača.
Treća teglica sadrži list i grane gloga, a boja je nekakva krem/bež. Glog sam imala sušeni, brala sam ga još prošle jeseni pa je čekao sve do sada.
Četvrta teglice otkriva boju hrastovih šiški na pamuku. Hrastove šiške su izrazito bogate taninima te je to jedna od trajnijih boja na tekstilu te prilikom bojadisanja nije potrebno močilo. No, pisati ću još o tome. Predivna smeđa boja! Šiške sam usitnila prilikom pripreme boje.
U teglici broj pet pravo iznenađenje! Predivna boja koju ne znam imenovati pojavila se od crnog čaja, točnije, Earl gray-a. rekla bih da je ovo neka zagasita losos boja. Ovo definitivno nisam očekivala.
Šesta teglica sadrži koru vrbe ive koja daje losos boju iako mi je ovoga puta otišla na svjetlo smeđu iliti bež ili krem. To ovisi i o količini kore i vode, isto kao i s narom, više kore, jača boja. No, i ovako je predivna.
U sedmoj teglici je kukac! Košenil (Grana cochinilla) je kukac koji živi na kaktusu i ovo je njegova boja na pamuku močenom alumenom. O košenilu ću pisati detaljnije u nekoj od idućih objava.
Na kraju sam sve tkanine izvadila iz teglica, isprala u hladnoj vodi i stavila sušiti na štrik jer je dan bio lijep iako je zima kalendarski još trajala.