Čitaš i pitaš se “Šta je ovo hapa-zome, kako se to uopće čita”? Tu sam da ti sve objasnim i pokažem kako.
Hapa-zome je naziv za tehniku eko printa.
Eko print je prenošenje boje direktno s biljke na tkaninu pomoću različitih tehnika.

Hapa-zome je japanska riječ čiji je prijevod “boja lista”, a izvodi se na način da se ta boja s lista čekićem prenese na tkaninu. Ne mora to biti samo list, boja se može prenijeti i sa cvjetova, no oni će najčešće promijeniti boju.

Dakle, potrebno je udaranje, što može biti vrlo oslobađajuće 🙂
Izgovaranje te riječi je meni osobno vrlo smotano: nekad kažem hapazome, nekad hapazom, zapravo i iskreno nemam pojma. Dok valjda osobno ne upoznam Indiu Flint neću vjerojatno niti znati :). India je inače dala ime ovoj metodi o čemu piše i u svojoj knjizi.

Hajde onda da naučiš ovu jednostavnu metodu koja ti može poslužiti kao super zabava u prirodi.
Što je sve potrebno za ovu metodu?
- Čekić – po mogućnosti gumeni, ali savjetujem da probaš i s onim pravim.
- Prirodna tkanina – oprana i osušena, dva komada. Tkanina mora biti 100% prirodna. Nikakve mješavine ne dolaze u obzir. Prirodna boja će se najdulje zadržati na prirodnoj tkanini.
- Drvena daska – na njoj ćeš raditi da ne udaraš po stolu. Daska mora biti ravna da print bude ljepši.
- Karton ili deblji papir – koristiš ga ako lupaš onim pravim čekićem po vrlo tankoj tkanini. Između čekića i tkanine staviš deblji papir i po njemu lupaš umjesto po tkanini kako se ona ne bi oštetila.
- Glačalo – za dodatno fiksiranje boje
Za primjer sam uzela list koprive jer sam taman radila eko print za pamučne vrećice svojih tinktura. Stavila sam i svoja videa na kraju teksta s Youtube kanala.
Idemo sada na posao. Prvo pozicionirati list između dva komada tkanine:


Lupati čekićem na području lista nekoliko puta dok se ne pojavi otisak.
Ovo izgleda i zvuči vrlo jednostavno, no zna biti frustrirajuće. Ponekad se list izmiče, tkanina se nabora, čekić dobro ne udari…Zato je potrebna praksa i strpljenje. Ponavljanjem ćeš se uhodati i upoznati svoj ritam, a i različite biljke.


Nakon što se trag otiska pojavi na tkanini izvana, to je znak da je biljka ostavila svoj divni otisak na unutarnjoj strani. Sada je potrebno ukloniti gornju tkaninu i oduševiti se !


Slijedi uklanjanje biljnog materijala, u ovom slučaju ostatka lista koprive. List koprive je inače vrlo tanak i dobro prodre u tkaninu. Zato ga je malo teže i ukloniti. Ponekad ga ne uklanjam odmah, već ostavim da se tkanina osuši i onda ga lagano rukom otresem. Na ovaj način se otisak neće razmrljati. Iako brza, ova metoda zahtijeva strpljenje.


Tkanine ostaviti da se suše u sjeni, da nisu na direktnom jakom suncu.

Fiksiranje otiska
Nakon što se otisak osuši i eventualno otkloni ostatak biljnog materijala, glačalom i parom izglačati otisak kako bi se bolje fiksirao u tkaninu.
Ukoliko želimo da se otisak dulje zadrži na tkanini, onda tu tkaninu prethodno trebamo obraditi sredstvima za fiksiranje. Ovaj korak inače podučavam na svojim radionicama, a i kada radim predmete za prodaju, obavezno koristim svoje metode fiskiranja. Od sredstava za fiksiranje preferiram alumen jer je on ekološki najprihvatljiviji.
Igraj se i isprobavaj različite biljke
Ova metoda je super za učenje o biljkama. Međutim, nekoliko toga ipak treba imati na umu:
- Ne brati ni koristiti otrovne biljke!
- Biljke brati sa zahvalnošću i pažljivo, ne čupajući ih mahnito.
- Biljke brati iz grma ili grane na kojoj ih ima više, ali nikada ne obrstiti cijeli grm.
- Nakon sušenja često cvjetovi promjene boju. To je normalno tako da treba smanjiti očekivanja i radovati se svakom rezultatu.
- Intenzitet otiska i boja ovise o mnogo faktora: od mjesta gdje biljka raste, koliko je imala sunca pa sve do vrste tkanine na koju se otisak izvodi.
- Uživati u radu s prirodom.
Različiti rezultati, različite biljke
Evo nekoliko primjera mojih testiranja i (Lj)eko proizvoda koje sam izradila koristeći ovu metodu:













Video
Javi ako probaš, ili me tagaj na instagramu sa svojim rezultatima!
Malo drugačiju verziju ovog članka pronađi i na Budi dobro portalu 🙂