Procesi prirodnog bojadisanja tkanina s biljkama su jako zanimljivi. Na samim počecima rada s biljkama odlučila sam koristiti one koje su mi dostupne i koje rastu u mom okruženju. Najlakše mi je tako bilo krenuti s eksperimentiranjem i bilježiti podatke. Neke biljke sam imala odmah dostupne, a neke sam strpljivo čekala. Poput gaveza.
Još uvijek se čudim kako nešto tako lijepo može nastati iz tkanine koja je bila spremna za otpad. Radi se o starinskom posteljnom platnu koje sam dobila kao donaciju. Takva platna se više nigdje ne mogu kupiti i pravo su blago.
Osjećam se zaista počašćenom što me priroda pozvala da zajedno stvaramo umjetnost na tekstilu.
Kako počinjem?
Sve uvijek kreće u prirodi gdje najčešće skačem, plešem, berem biljke, pričam s njima i to me apsolutno nije sram priznati. Ovog divnog ljetnog dana sam konačno dočekala gavez, usput sam ubrala kiselicu, a doma sam imala kore nara i vrbe.
Eksperiment me čekao.
Nakon berbe kreće pravi posao. Četiri biljke, četiri lonca.
Za ovaj proces bojadisanja sam koristila izvorsku vodu kako bi konačni proizvod bio što posebniji.
U ovome trenutku nisam uopće znala što ću sašiti, a kao imala sam plan spojiti komadiće za jastučnicu. No, kreativnost često ne ide uz planove i to je skroz okej, volim kada me iznenadi.
Nakon što su se tkanine i biljčice družile neko vrijeme, točnije tri dana, lijepo ih izvadim iz lonca i isperem. Volim kada su tkanine i biljke zajedno u loncu, nekako romantično gledam na tu cijelu situaciju.
KOji je zapravo postupak prirodnog bojadisanja tkanina s biljkama?
- Stavim biljke u lonac i zalijem ih vodom.
- Zagrijem kupelj da biljke puste boju i ostavim kratko da kuha
- Nakon što malo prokuha, ubacim tkanine
- Nakon nekoliko dana, a najmanje dva, ispirem tkanine čistom vodom
- Slijedi daljnja izrada odjevnog predmeta
Važno!
Tkanine sam prije bojadisanja predobradila močilom, točnije alumenom kako bi se boja vezala za vlakno. Zato s prirodom možemo bojadisati isključivo prirodne materijale. Pročitaj postupak ovdje.
Nakon prirodnog bojadisanja tkanina slijedi izrada odnosno šivanje
Krojenje, šivanje i doradu nisam stigla fotkati jer je izrada ovog (Lj)eko predmeta bila dosta zahtjevna i trebao mi je fokus samo na to.
A evo i rezultata! Prekrasan pamučni top u kojem je snaga moćnih biljaka kako bi uvijek bio podsjetnik na prirodu. Sada se nalazi u Istri kod jedne Barbare. Predivno je to kako moja priroda putuje okolo.
Ako su te ovi procesi privukli i želiš nešto novo naučiti, pridruži mi se na individualnoj radionici Bojadiserski Masterclass, više detalja možeš pronaći niže u opisu proizvoda ili u mom web shopu.
Kratki proces bojadisanja ovih komada tkanina pogledaj i u videu:
Kako ti se sviđa?