Kako na prirodan način obnoviti komad tekstila? Znaš li da neke od namirnica, čak i otpadne, mogu poslužiti kao bojilo za tkanine? Saznaj koju sam to namirnicu koristila za ovaj projekt.
Sve što ti treba sigurno imaš u kuhinji, a uz malo dobre volje može nastati čarolija.
Pridruži mi se i isprobaj nešto skroz drugačije.
Imala sam jedan poduži komad od izrezane starinske plahte koji sam odlučila pretvoriti u predivan stolnjak. Naravno, ako nemaš ovako veliki komad eksperimentiraj s manjima, oduševiti ćeš se, vjeruj mi.
Metoda koju ćemo sada raditi se u svijetu prirodnog bojadisanja zove „Bundle dyeing“, a funkcionira ovako: uzme se tkanina na koju se pozicionira biljni materijal, zamota se, zaveže i stavi u lonac s vodom da se kuha nekih pola sata pa sve do sat i pol, ovisi kakav efekt želimo dobiti.
Najčarobniji je trenutak odmatanja jer nikada ne možemo znati kakav ćemo rezultat dobiti. Ovako nas priroda uči da smanjimo očekivanja te da se prepustimo znatiželji i neočekivanim situacijama.
Što je sve potrebno za “bundle dyeing” metodu?
- Lonac s poklopcem
- Ljuske luka – igraj se s ljubičastim i narančastim ljuskama
- 100% prirodna tkanina koja je prethodno oprana, najbolje pamučna za početak, stara jastučnica, krpa, bilo što će dobro doći.
- Škare
- Prirodna vezica, konoplja ili izrezati trake od tkanine
- Kuhača i hvataljke
- Voda
- Izvor topline, štednjak

Postupak:
Tkanina koja se koristi mora biti prethodno oprana kako bi se boja bolje primila za vlakno. Ovo je super prilika za iskoristiti i neku zamrljanu tkaninu, bitno da je čista, mrlje će ionako prekriti luk.
Čistu tkaninu namočiti s vodom i istisnuti višak vode. Raširiti ju lijepo na stol i staviti ljuske na jednu stranu tkanine. Ja sam stavila na sredinu pošto ovako još nisam radila, a mogu se staviti i na polovicu jedne strane, posve je svejedno, ovo je igra.


Sada je potrebno „zatvoriti“ ljuske tako da presavinemo slobodnu stranu tkanine na dio s ljuskama i onda još jednom kako ljuske ne bi ispale i kako bismo lakše zarolali sve u jedan svežanj.


Zarolati tkaninu stežući smotuljak kako bi ljuske ostale na svom mjestu. Smotuljak čvrsto omotati trakama i zavezati te ga staviti u lonac s vodom i poklopiti.


Koliko vode je potrebno staviti u lonac? Ovisi kakav efekt želimo dobiti.
Ukoliko želimo jasnije otiske ljuski luka, staviti ćemo manje vode, a ukoliko želimo razliveni efekt, stavimo više.
Ako stavimo manje vode, potrebno je paziti da voda ne ispari pa po potrebi dodati još. Naravno, pazimo i da se ne opečemo.
Sve kuhati cca pola sata u poklopljenom loncu uz povremeno okretanje svežnja.
Primjećujemo kako je svežanj dobio boju, a ni voda više nije prozirna. Čarolija prirode je sada u tkanini.


Nakon pola sata izvaditi svežanj da se ohladi i onda razmotati. Promatraj čaroliju otiska ljuski luka i divi se snazi prirode! Ljuske odstraniti, a tkaninu ostaviti da se osuši.


Odstranjene ljuske luka staviti u kompost ili ih opet iskoristiti, u tom slučaju će otisak biti slabiji. Vodu također možemo opet iskoristiti na način da s njom bojadišemo neku tkaninu.
Nakon što se tkanina osuši, možeš ju izglačati i staviti na stol. Ja nisam glačala što mi je dalo dodatnu čar, a moram priznati da nemam glačalo doma. Ukrasiti stol po želji i uživati u novom stolnjaku.


Kako održavati stolnjak?
Ovo što smo upravo napravili je prirodna boja i otisak na tkanini koja nije prethodno fiksirana sredstvom za prihvat boje.
Najprije je potrebno prihvatiti da će se boja s vremenom promijeniti i izblijediti ako ju budemo često prali. No, to je logično, jer se priroda mijenja, pa čak i mi ljudi.
Tkanina se može ručno oprati blagim deterdžentom najranije dva tjedna od postupka te osušiti u sjeni.

Ako se stolnjak zamrlja, pa to je super jer luka ćeš sigurno opet imati pa ponoviš postupak pozicionirajući luk na to zaprljano mjesto i na taj način nadograđuješ svoju kreaciju.
Promatraj, eksperimentiraj, ne boj se ispiranja, izbljeđivanja, to je sve normalno kao što je nekada bilo posve normalno ponovo bojadisati izbljedjelu odjeću. Oslobodi svoju maštu, pogledaj što još imaš u svom okruženju i igraj se, a priroda će ti vratiti predivnim i jedinstvenim uzorcima i bojama.
Cijeli postupak sam i snimila, video je na linku:
Ovaj tekst je bio moj prvi tekst za portal Budi dobro, a pisala sam ga u adventsko vrijeme te ga možeš pronaći i ovdje.
Javi ako probaš ovu metodu, slobodno me tagiraj i na Instagramu