Izabrala sam 5 namirnica iz kuhinje iz kojih možemo dobiti prirodne boje na prirodnim tkaninama. Cilj mi je da ti pokažem kako prirodno bojadisanje uopće ne mora biti komplicirano. Ne moraš koristiti močila, zamarati se s vaganjem, drugim posuđem… Možeš se doslovno igrati u vlastitoj kuhinji, u posuđu koje koristiš za kuhanje.
Zašto baš ovih 5? Vrlo jednostavno, bile su mi pri ruci. Radi se o jednom čaju, dva začina i dva ostatka od obroka.
Sigurna sam da imaš neku pamučnu majicu ili krpu, platnenu torbu, jastučnicu, bilo što od toga može poslužiti kao eksperiment.
Čar je u igri s prirodom i dopuštanju da te rezultati iznenade.
Hajdemo redom i abecedom!
1. Namirnica: anatto sjemenke
Možda se sad pitaš kakva je ovo namirnica, no otkrila sam ju u jednom našem dućanu sa začinima. Dakle, anatto je zapravo začin. No, da ne ulazim u detalje, ovdje možeš pročitati više, a ja ću se baciti na postupak.
Anatto sjemenke sam samljela. (Imam mlinac za kavu koji koristim za usitnjavanje začina i ostalih sirovina za prirodno bojadisanje). Samljevene sjemenke sam stavila u vodu i pustila da kuha 1h. Koliko sjemenki i koliko vode, pitaš se? Otprilike. Uzmi to otprilike, slušaj svoj instinkt, igraj se. U nekoliko blog postova sam spominjala vaganje i te količine, ali sada te ne želim zamarati s time.
Opusti se, otpusti kontrolu i uživaj u eksperimentiranju.
Nakon 1h u lončić sam ubacila i mokru pamučnu krpicu koju sam izrezala od stare posteljine. Posteljinu sam prethodno oprala. I tako sam ostavila da se malo to sve zajedno kuha nekih 30min. Onda sam isključila i pustila preko noći da se upoznaju vlakno i anatto, da se još bolje sljube. Drugi dan sam isprala krpicu u hladnoj vodi i osušila u sjeni. Boja je baš divna! Gle!
P.S. Anatto sam koristila i za bojanje jaja, ako te zanima klikni tu 🙂
2. Namirnica: avokado koštice
O postupku bojadisanja avokado košticama sam baš detaljno pisala ovdje tako da se neću ponavljati. No, samo ću napomenuti da obavezno ostaviš kupelj preko noći prije nego ubaciš tkaninu u nju jer će tako boja biti jača. Evo rezultata!:
3. Namirnica: crni čaj
Crni čaj je baš super i boja je divna. Pomoću njega sam već bojadisala i haljine i majice, a boja dugo traje jer je crni čaj bogat taninima. Za ovaj eksperiment sam koristila crni čaj u vrećicama pa nisam imala puno posla kod ispiranja. Postupak je isti kao i kod anatto sjemenki, samo ovdje nema mljevenja. Evo rezultata!
4. Namirnica: kurkuma
Kurkuma daje predivnu žutu boju, no moraš znati da iako je kurkuma i prirodno bojilo za jela, na tkanini ne ostavlja baš trajnu boju. No, nema veze, super je za eksperimente. Uostalom, tko kaže da si ne možeš prirodnu majicu više puta bojadisati kurkumom? Kupila sam kurkumu u prahu, kuhala ju isto 1h i onda ubacila mokru pamučnu tkaninu u cijelu kupelj. Drugi dan sam isprala u hladnoj vodi i evo rezultata:
5. Namirnica: ljuske luka
Sigurna sam da znaš bojati jaja ljuskama luka. E pa ovaj postupak se samo razlikuje u tome što umjesto jaja staviš tkaninu. Ovog puta sam pomiješala i ljubičaste ljuske uz crvene pa sam dobila baš fora tamniju žutu boju i čak na dijelovima mi se prelijeva boja iz tamnije u svjetliju. A što još možeš s lukom, pročitaj ovdje. Evo rezultata:
Zaključak
Pitam se jesmo li u ovom svijetu opsjednuti tom nekom trajnošću? Zašto moramo zahtijevati da boje iz prirode budu trajne kada ništa nije trajno? Priroda se mijenja, mi se mijenjamo, koža se nabora, kosa sijedi…
Priroda nam je dala trajnije resurse. Primjerice kod prirodnog bojadisanja su to kore drveća i biljke bogate taninima pa onda imamo indigo i košenil.
No, smijemo si dozvoliti razmišljati kako je odlično to što imamo priliku obnoviti nešto. Uzeti staru majicu i skuhati ju s lukom. Pa što ako izblijedi prilikom pranja? To je samo još jedna prilika za novu igru s prirodom.
Trebamo težiti da što više prirodnih tkanina nosimo. To jednostavno pripada na našem prirodnom tijelu. Meni je to skroz logično. Ništa na ovom svijetu nije trajno, pa i mi odlazimo jednog dana.
No, pogodi tko ostaje. Priroda. Ona koja se mijenja, ona od koje imamo toliko zahtjeva, ona ostaje. Smije nam se u facu na svaki pokušaj kontroliranja.
I zato, opustimo se, igrajmo se, pustimo kontrolu. Ionako na malo toga možemo utjecati.
Dodatne namirnice
Tko me prati duže vrijeme zna da volim surađivati sa meni super ljudima. Jedna od njih je i Vedrana. Saznala sam da je napisala tekst baš o još nekim začinima za prirodno bojadisanje poput hibiskusa, kore nara, plavog cvijeta graška i pH modifikatorima za još više tonova.
Taj tekst se nalazi u magazinu Ana-Marije Burić i dostupan je uz pretplatu, ostavljam ti link ako želiš saznati više 🙂